Dzięki nowoczesnym wyrobom perukarskim życie z łysieniem jest znacznie prostsze. Osoby dotknięte przykrym schorzeniem mogą wybierać spośród szeregu uzupełnień dyskretnie maskujących miejscowe ogniska łysiny oraz zupełny brak włosów na całej głowie. Dzisiaj weźmiemy pod lupę dwa podstawowe uzupełnienia włosów – peruki oraz tupety. Zobacz, czym różnią się od siebie.
Peruki są przygotowywane głównie z myślą o osobach, które straciły wszystkie włosy. Nakrycia w formie pełnych fryzur składają się z dwóch głównych części: bazy oraz włosów. Baza jest zakładana na głowę i regulowana za pomocą specjalnych tasiemek z tyłu. Nie trzeba do niej stosować klejących taśm lub klejów. Dobrze dopasowana i umiejętnie założona peruka pozostaje na swoim miejscu niezależnie od okoliczności. Można swobodnie uprawiać sport (oprócz pływania) albo szaleć na parkiecie. Nowoczesne modele często tkane są ręcznie na bazach z tiulu lub mikroskóry. Materiały „zlewają się” ze skórą głowy w taki sposób, że granica między ciałem a zastępczą fryzurą zaciera się.
Peruki podzielić można na dwa główne typy: wykonane z włosów syntetycznych oraz naturalnych. Bardziej pożądane są droższe, ale zarazem bardziej trwałe i praktyczne fryzury tkane z tych ostatnich. Pasma prawdziwych włosów można czesać, modelować, kręcić i prostować, wybierając wcześniej spośród ogromu ciekawych fryzur o zróżnicowanej długości, kolorze, typie cięcia... Nowa czupryna może być wierną kopią utraconych pukli albo całkowicie się od nich różnić. Bogactwo dostępnych wariantów daje niemal nieograniczone możliwości kreowania swojego wizerunku.
Tupety przeznaczone są dla osób, które zauważają u siebie miejscowe przerzedzenie włosów, przede wszystkim na czubku głowy. Niewielkie uzupełnienia można określić mianem „okrojonej peruki”. Z tupetów korzystają najczęściej panowie, u których pojawia się charakterystyczna łysina na górze głowy, w tym „gniazdko” i duże zakola. Wśród tupetów znajdują się modele z mikroskóry lub bazą poliuretanową, z włosami syntetycznymi i naturalnymi. Mocowane są na dyskretnych plastrach lub za pomocą wytrzymałego kleju. Pamiętaj o tym, że tupet nie stanowi samodzielnej fryzury, ale jest jej uzupełnieniem. Z tego względu musi być idealnie dopasowany do struktury, koloru i gęstości własnych pasm wyrastających z głowy.