Peruki naturalne to coraz popularniejsza metoda uzupełnienia fryzury. Wcale to nie dziwi, ponieważ technologie ich wykonywania są stale ulepszane. Wiele osób, nawet bez konkretnej i widocznej potrzeby, nabywa tego typu peruki, aby cieszyć się zupełnie nowym wyglądem. Pojawia się tutaj kwestia w jaki sposób należy zadbać o perukę naturalną, aby posłużyła ona przez długi czas i nie niszczyła się w trakcie użytkowania.
Peruki naturalne są wykonywane z kilku rodzajów włosów, który różnią się między sobą w zależności od pochodzenia pasm. W zależności od wybranego rodzaju pukli, trzeba będzie podejść w całkiem inny sposób do pielęgnacji peruki. Różnice w dbaniu o uzupełnienie włosów może nie są zbyt duże. Jednak zaczynają mieć znaczenie, gdy będziesz mieć ochotę na zmianę wyglądu, wyprostowanie, podkręcenie lub podobne zabiegi związane ze stylizacją fryzury.
Peruki wykonane z włosów naturalnych mają tę cechę charakterystyczną, że ich pasma są odporniejsze od włosów syntetycznych. Naturalne włosy nie reagują tak negatywnie na działanie wysokich temperatur lub różnego rodzaju produktów, jak włosy syntetyczne, wykonane z tworzywa w specjalistycznej fabryce. Dzięki temu włosy naturalne można poddawać prostowaniu, kręceniu a nawet farbowaniu, co daje wiele możliwości personalizacji peruki i spore pole do popisu. Większość osób z pewnością doceni taki szeroki zakres modyfikacji wyglądu i podejmie decyzję o zakupie peruki naturalnej zamiast peruki syntetycznej. Oczywiście nie należy przesadzać ze zbyt dużą częstotliwością prostowania, kręcenia itd. Pasma takiej w peruce należy traktować jak nasze własne. A tych raczej nikt nie chce zniszczyć nieodpowiednią pielęgnacją oraz intensywną dodatkową stylizacją.
Warto przede wszystkim dowiedzieć się jak często należy myć taką perukę oraz jakich produktów używać, aby jej nie zniszczyć. To bardzo ważne zagadnienie, ponieważ postępowanie niezgodnie ze wskazówkami producenta może doprowadzić do przyspieszonego zużycia peruki. A tego oczywiście każdy chciałby uniknąć.
Mycie to najważniejszy element dbania o perukę, ponieważ zarówno zbyt rzadkie, jak i za częste czyszczenie uzupełnienia może wywoływać negatywne efekty. Częstotliwość mycia będzie bardzo mocno związana ze sposobem jej użytkowania. Jeśli nosisz perukę codzienne, to trzeba będzie pielęgnować ją zdecydowanie częściej, niż kiedy zakładasz ją jedynie na wybrane okazje. W przypadku codziennego użytkowania, perukę należy myć mniej więcej raz na dwa tygodnie. Wtedy można usunąć z powierzchni włosów kurz, drobinki zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu i resztki kosmetyków. Jeśli stan peruki będzie tego wymagał, można zrobić to częściej. Jednak zbyt częste mycie peruki nie jest zalecane.
Jeśli nosisz perukę tylko okazjonalnie, to warto odświeżyć ją przed założeniem. W trakcie przechowywania na jej włosach mógł osiąść kurz oraz inne zanieczyszczenia. Jeśli jej nie przemyjesz, to wspomniane zabrudzenia źle wpłyną na wygląd uzupełnienia, a to przełoży się na mniejsze zadowolenie z noszonej peruki i pewność siebie.
W przypadku peruk naturalnych można używać szamponów dedykowanych do własnych pasm rosnących na głowie. Należy jednak pamiętać, aby nie miały one w składzie soli, SLS, SLES oraz kwasów owocowych. Te składniki negatywnie wpływają na stan włosów, dlatego staraj się sprawdzać dokładnie składy kosmetyków i unikać tych substancji.
Jeśli chcesz jeszcze skuteczniej zadbać o to, aby Twoja peruka pozostawała w lepszej kondycji przez długi czas, to warto używać specjalnych szamponów dedykowanych do peruk naturalnych. Ich składniki są starannie dobrane pod kątem wymagań stawianych pasmom w perukach tego typu. Po spłukaniu szamponu z włosów warto użyć odżywki, która korzystnie wpłynie na stan i żywotność peruki.
Bardzo ważny jest sam proces i sposób mycia. To od niego zależy często czy peruka będzie układać się od razu czy pasma będą plątać się w trudny do opanowania sposób. Dlatego nie należy wcierać szamponu we włosy kolistymi ruchami, ale nałożyć specyfik od nasady włosów w stronę ich końcówek. Włosy zachowają wówczas swój kształt. To samo dotyczy suszenia pasm. Nie pocieraj włosów ręcznikiem na siłę, ale przyciśnij go delikatnie i pozwól, aby wchłonął nadmiar wody.
Po umyciu i dokładnym spłukaniu peruki naturalnej należy pozostawić ją do samoistnego wyschnięcia. Nie przyspieszaj tego procesu suszarką, ani wentylatorem.
Wymienione elementy pielęgnacji peruki bardzo mocno wpływają na jej dłuższą żywotność. Można zastosować dodatkowo jeszcze inne specjalistyczne specyfiki, które polepszą stan pasm i zabezpieczą je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu peruka nie będzie niszczyć się przy codziennym używaniu.
Podsumowując, warto zadbać o stan swojej peruki naturalnej. Znacznie korzystniej będzie zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki i specyfiki, które pomogą zachować odpowiednią kondycję włosów. Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze i wygodniejsze, niż regularna wymiana peruki naturalnej na nową.